Manisa Mekatronik

Ana Sayfa / Kurumsal

Kartezyen Robot

XYZ 3 Eksenli Lineer Kartezyen Robot Nedir?

Bir kartezyen robot koordinat (lineer robot doğrusal) sistemine göre üç ana eksen üzerinde kontrol işlemnin yapılması ile doğrusal hareket eden robotik makinalardır. Birbirlerine dik açılarla birleştirilir. Yukarı-aşağı, içeri-dışarı, ileri-geri hareket ettirmeye karşılık gelir. Diğer avantajların yanı sıra, bu mekanik düzenleme Robot kontrol kolu çözümünü basitleştirir . Üç boyutlu uzayda çalışırken yüksek güvenilirlik ve hassasiyete sahiptirler. Bu robot koordinat sistemi olarak yatay hareket ve istif kutuları için de etkilidir. Kartezyen Robot kullanım alanları şu şekilde açıklanabilir.

Tütün ve tütün mamullerinin dizilmesi

Tütünün ham halde ve mamul ürün haline gelmesinden sonra depolama, istifleme ve tasnif edilmesi işleri için kullanılırlar.


Hızlı tüketim malları

Sistem tamamen insansız çalışır, Düşük enerji maliyetine sahiptir, Düşük işletme ve bakım maliyetine sahiptir, Ürünlere ve kolilere dolum esnasında zarar vermez.


Tarım alanları

Özellikle tekrar tekrar istifleme gerektiren orta ağırlıktaki yükler akılda tutularak geliştirilmiş olan Kartezyen robotu, insan gücünden tasarruf sağlayarak ve uygunsuz istiflemenin neden olduğu hasarı azaltarak üretkenliği artırır.

Otomativ yedek parça

Dolumu tamamlanan kolinin koli üst kapama makinesine otomatik olarak sevk edilir. Kartezyen robotu söz konusu ürünleri, ürün tipine göre vakumlu veya kavramalı ataçman vasıtasıyla tutarak bir veya birden fazla kolinin içerisine aynı anda yerleştirir.

Mobilya imalat

Mobilya imalat atölyelerinde ürünlerin istiflenmesi amacıyla kullanılırlar. CNC (computer numerical control – bilgisayarlı nümerik kontrol) makinelerdir. En basit uygulamaları freze ve çizim makinelerinde kalem ya da freze ucunun x-y ekseninde hareket ederken aynı zamanda yukarı aşağı kontrollerinin sağlanmasıdır.

İlaç, Tekstil ve Paketleme

Kartezyen robotlar genellikle çalışma sahası içerisinde zeminden ziyade tavana asılı pozisyonda yerleştirilirler. Ancak çalışma yeri ya da üstünde çalışacak parçaların uygun olmadığı zamanlar zemine de montaj edilebilmeleri mümkündür.

Örnek Projeler

Kartezyen Robot